Wprowadzenie ujednoliconego systemu rozliczania i nadzoru w Toruniu znacząco obniżyło koszty zarządzania jednostkami samorządowymi. Toruńskie Centrum Usług Wspólnych, jako samorządowa jednostka organizacyjna powołana przez Radę Miasta Torunia w 2016 roku, stało się modelem efektywnego zarządzania. Centrum rozpoczęło działalność w grudniu 2016 roku, obejmując początkowo 22 jednostki oświatowe, a do sierpnia 2017 roku obsługiwało już wszystkie 70 placówek w Toruniu.
Koncepcja centrum usług wspólnych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie firmy takie jak Ford i General Electric wdrażały ją w latach 80. XX wieku. Trend ten szybko zyskał popularność w Europie, a w Polsce rozpoczął się na początku XXI wieku, przyspieszając po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Celem centrów usług wspólnych jest redukcja kosztów poprzez centralizację usług, takich jak księgowość i obsługa płatności, które są poza główną działalnością jednostek samorządowych. Poprzez eliminację powielania tych czynności, centra te zwiększają efektywność i pozwalają na lepszą kontrolę wewnętrzną. Dodatkowe korzyści obejmują ujednolicenie procesów, skrócenie czasu raportowania, a także lepszy przepływ wiedzy i dobrych praktyk w organizacji.
Dzięki takiemu podejściu, Toruń stał się przykładem efektywnego zarządzania samorządowego, co przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i organizacyjne, wspierając lepsze funkcjonowanie całego systemu edukacji miejskiej.